
Food
Share
Published 11:20 11 Sept 2020 BST

Previously, if you wanted a kilogram of Percy Pigs - and who wouldn't want that - you'd have to buy six individual packets at 170kg each.
A pack of regular Percy Pigs is about £2, so buying a jar of them is actually not the most cost-effective way of acquiring many Percy Pigs. However it would make a fabulous gift for the Percy Pig fans in your life, which is, let's be honest, most people.
Percy Pig launched in 1992, and has become an iconic part of Britain's culinary culture.
Once a simple pig-shaped sweet, the popularity of Percy Pigs has given life to a whole range of Percy-themed products. You can get Percy Pig ice cream, Percy Pig dessert sauces, Percy Pig biscuits, Percy Pig juice. If you can think of it, there's probably a Percy Pig version of it.
But for us, the humble original Percy Pig sweet will always be king. And now we will only be consuming it in one kilogram quantities. In one sitting. No, you can't have any.
Explore more on these topics:
Every Nando’s side ranked from worst to best (the 2026 tier list)
Which Nando’s sides are actually worth it? Choosing your Nando’s chicken is only half the battle. The side you throw on the plate can either complete the meal or leave you wondering why you bothered ordering it in the first place. With everything from basic veg to fully loaded chips on the menu, there are […]
Food
1 week ago
The High-Protein Nando’s Order: A Gym-Goer’s Guide to Macros
Nando’s can actually work for a high-protein diet Trying to keep your calories under control while getting enough protein can make eating out a bit tricky. But if you’re following a high-protein diet, Nando’s actually has plenty of options that can fit into your macros without turning one meal into a full-on calorie bomb. With […]
Food
2 weeks ago
Food
Marmalade to be rebranded in new post-Brexit food deal with EU
Food